Ідентичність в деталях

Бойківщина має свій унікальний архітектурний ланшафт. Це не лише відомі на весь світ церкви, а й житлові та господарські споруди. Їх абриси, похили стріх, ритмічне розташування в поселеннях відностно руху сонця, взаємодія з оточуючим пейзажем створюють унікальність краю — те, що ми називаємо “культурним ландшафтом Бойківщини”. Саме він відрізняє регіон від сусідніх Гуцульщини та Лемківщини. Оригінальна структура бойківських поселень, дерев’яні церкви, житлові будинки з величними похилими стріхами та дерев’яно-різбленним ґанком розкидані по долині гірської річки — це все, що ми маємо зберегти та передати наступним поколінням.

Бойківська дерев’яна архітектура — унікальне світове явище.

Традиційний будівельний матеріал — генетичний код. Сакральна архітектура активно вивчається культурознавцями та архітекторами, але житлова архітектура постійно змінюється і набуває  рис, що не відрізняє її від будинків в Польші чи Східній України. 

Наш проєкт націлений на збереження та популяризацію культурної спадщини за принципом “від малого до великого”. Власне збереження та відновлення унікальних архітектурних деталей є початковим етапом, який у подальшому може перерости в рівень будівлі та культурних ландшафтів в цілому. 

Для того, щоб почати проєкт, нам необхідно провести дослідження місцевої архітектурної традиції та розробити каталог. У ньому можна знайти всі архітектурні деталі, що притаманні архітектурному ландшафту Східної Бойківщини. 

Етапи реалізації проєкту:

Дослідження і опис традиційної архітектури і характерних ознак культурних ландшафтів

Економічна мотивація місцевих жителів до збереження та відновлення архітектурних деталей

Залучення молоді до підприємств кластеру, заходи з підвищення кваліфікації персоналу

Виготовлення прикладів відреставрованих елементів будинків

Впровадження пілотного проєкту комплексної реставрації житлового будинку

Ми пропонуємо збереження культурної ідентичності шляхом залучення місцевих майстрів та підприємців до реконструкції вже існуючих будинків за підтримки місцевого самоуправління, а також розробку пілотних проєктів до 2025 року, будут представлені на  ЕКСПО. Після реалізації невеликих проєктів у планах розробку місцевих правил забудови та нової типології житлового будинку, базуючись на місцевій архітектурній традиції.

Результатом проекту є підвищення туристичної привабливості автентичних сiл Cхідної Бойківщини, популірізація локальної історії, що пов’язана з обробкою дерева, підвищення енергоефективності реконструйованих будинків. 

Для реалізації проєкту до 2025 року створено дорожню карту проєкту.

фото взяті з інтернету